«Бібліотека і громада: співпраця в реаліях воєнного стану» – громадський діалог
Чудовим стартом цілої плеяди заходів до Всеукраїнського дня бібліотек став заключний етап обласного Громадського діалогу «Бібліотека і громада: співпраця в реаліях воєнного стану». Підвести своєрідні підсумки, поділитися досвідом і наболілим у Черкаську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Тараса Шевченка прибули представники найактивніших, найкреативніших публічних бібліотек територіальних громад області.
До учасників зібрання зі словами вітання із прийдешнім професійним святом звернулася Людмила Товстопят, заступник начальника Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації. Людмила Миколаївна наголосила, що є громади, у яких добре усвідомлюють значення бібліотек і всіляко їх підтримують. Тож побажала й іншим такого розуміння, співпраці, адже завдяки діалогу можна вирішити чимало проблем. Нині бібліотеки, на думку пані Людмили, значно розширили свою роль – стали волонтерськими центрами, осередками відновлення ментального здоров’я, популяризації української мови та книги.
Людмила Дядик, директор Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, виступила із доповіддю «Долаючи виклики – служимо суспільству» про діяльність закладів під час війни. Людмила Дмитрівна також розповіла про свою участь як переможця Лідерського гранту на 2023 рік від Міжнародного федерації бібліотечних асоціацій і установ IFLA (WLIC 2023) у 88-й Генеральній конференції та асамблеї, що відбулася в м. Роттердамі (Нідерланди).
Досвідом роботи в умовах воєнного стану, із внутрішньо переміщеними особами, історіями волонтерства і співпраці із владою поділилися керівники книгозбірень області. Розповіді вражали, викликали шквал емоцій, переповнювали радістю і розчулювали. Ірина Огус, директор Смілянської МЦБС, поінформувала про проєкт «Бібліотечне укриття» для громади міста, роботу з ВПО, загалом діяльністю під час війни. Олена Шор, директор Черкаської МЦБС, поділилася приємними новинами, зокрема і про початок впровадження інформаційної системи Koha, розповіла про діяльність бібліотек як центрів спільнотворення та відновлення сили членів громади. Про проєкти, освоєння коштів, партнерство із владою доповіла Валентина Олійник, керівник Публічної бібліотеки Чорнобаївської територіальної громади. Книгозбірні Іркліївської ТГ стали справжнім центром волонтерства – із чого починали, чим займалися, про враження від поїздок на передову та прифронтові регіони розповіла Валентина Колєснікова, директор місцевої Публічної бібліотеки. Співпраця із громадськими організаціями заради підтримки членів громади в період воєнного стану стала темою виступу Олени Благої, директора Публічної бібліотеки Чигиринської міської ради. Кращими практиками діяльності задля підтримки громадян поділилася Валентина Шкребтій, директор ПБ Корсунь-Шевченківської міської ради.
Підсумком Громадського діалогу, який відбувся в різних куточках Черкащини й завершився в Черкаській ОУНБ імені Тараса Шевченка, стало прийняття резолюції. А заключним акордом – вітання із професійним святом. Людмила Дядик, директор Черкаської ОУНБ імені Тараса Шевченка, подякувала колегам за роботу, небайдужість до справи життя і людей, за те, що вміють працювати за будь-яких умов, та вручила подяки КЗ «Обласна універсальна наукова бібліотека імені Тараса Шевченка» Черкаської обласної ради й ГО «Черкаське обласне відділення Української бібліотечної асоціації».