Краєзнавство Черкащини

Про регіон

Черкащина – батьківщина видатного державотворця Богдана Хмельницького і велетня духу українського народу Тараса Шевченка. Серед уродженців краю – відомі українські письменники Іван Нечуй-Левицький, Михайло Старицький, композитори Семен Гулак-Артемовський, Кирило Стеценко, Олександр Кошиць, вчені Михайло Максимович, Левко Симиренко, воєначальники Іван Черняховський, Кузьма Дерев’янко. Тут жили і творили Агатангел Кримський, Василь Симоненко та багато інших вчених і письменників.

В області діє широка мережа установ культури і мистецтва. Територія має значний туристичний потенціал, щороку її відвідують понад 700 тисяч туристів.

Територія Черкаської області в цілому рівнинна. Правобережна частина розміщена в межах Придністровської височини з найвищою точкою 275 м над рівнем моря, подекуди горбиста, порізана ярами і балками. Лівобережна – в межах Придністровської низовини і має подекуди заболочений рельєф. Область лежить в лісостеповій зоні, досягаючи на півдні степової зони.
На Черкащині відомі всі види корисних копалин, добувають бентонітові, каолінові, палигорськітові глини (близько 400 родовищ), область має значні запаси мінерально-лікувальних вод типу "Миргородська". По області протікає 1037 річок загальною довжиною близько 7,6 тис. км. Дніпро має в краї 150 км у довжину, на ньому в межах області розташовані два штучні водосховища: Кременчуцьке і Канівське.
У регіоні помірний континентальний клімат. Зима м'яка, з частими відлигами, літо тепле, в окремі роки спекотне.
Рослинність області характеризується поєднанням флори лісостепової і степової зони. В Черкаській області нараховується 334 види судинних рослин (17% флори області), що знаходяться під загрозою зникнення. Серед них 69 видів занесені до Червоної книги України.
Тваринний світ Черкащини різноманітний, але кількість особин не значна. З метою збереження біологічного різноманіття, в регіоні охороняється 81 вид тварин, з яких, 67 вид занесений до Червоної книги України.
За структурою господарства область є індустріально-аграрною. У сукупному випуску товарів і послуг питома вага промисловості становить 42%, в якій переважають харчова та хімічна промисловість, машинобудування і металообробка становить 8%, легка промисловість – 1,5%. У структурі сільського господарства рослинництво складає 62%, тваринництво 38%. Провідна зернова культура – озима пшениця, технічні – цукрові буряки і соняшник. Серед галузей тваринництва виділяється скотарство м'ясо-молочного напряму.
Image

Прапор

Прапор Черкаської області — символ, що відображає історію й традиції області. Разом із гербом становить офіційну символіку органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Черкаської області. Являє собою прямокутне полотнище синього кольору, яке символізує небесну височінь, гідність.

Image

Герб

Герб Черкаської області — символ, офіційна емблема області, затверджений 4 липня 2000 року рішенням обласної ради. Автори герба: Олександра і Микола Теліженко. Малий герб: у блакитному полі круглий золотий сонячний диск. Навколо сонячного диску розміщено три стебла пшениці в динамічному русі за напрямом руху Сонця.

Image

Адміністративно-територіальний устрій

Згідно з адміністративно-територіальним устроєм, у складі області розташовані 4 райони, 16 міст, 14 селищ міського типу та 824 сільських населених пункти.

Обласний центр – місто Черкаси.