«Скарби української музичної спадщини: Порфирій Демуцький» – книжково-ілюстративний перегляд
Виповнилося 165 років від дня народження видатного фольклориста, хорового диригента Порфирія Демуцького (1860–1927).
Порфирій Данилович народився 1860 року в селі Янишівка на Київщині. Навчався в Київській духовній семінарії, закінчив медичний факультет Київського університету. Під час навчання брав участь у хорових концертах М. Лисенка, тоді ж і почав записувати народні пісні.
Після закінчення Київського університету тривалий час проживав та працював лікарем в Охматові Таращанського повіту (нині – Жашківський район на Черкащині). У 1892 році П. Демуцький організував Охматівський хор, у репертуарі якого були народні багатоголосні пісні. Виступи набули широкої популярності, Микола Лисенко був глибоко зачарований співом охматівців.
«Він був одним з перших, хто вивів на професійну сцену селянський хор, познайомив публіку зі справжніми народними голосами», – відзначала музикознавиця О. Богданова.
Протягом усього життя Порфирій Демуцький збирав та записував народні пісні, які ввійшли до збірок «Народні українські пісні в Київщині» та «Українські народні пісні. Багатоголосся». Будучи знавцем народних інструментів, вивчав ліру та лірницькі пісні. Результатом його праці стало видання «Ліра та її мотиви».
Книжково-ілюстративний перегляд літератури «Скарби української музичної спадщини: Порфирій Демуцький» у відділі мистецтв Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка представляє книги, монографії, світлини, спогади, нотні видання. Акцентом перегляду стала чудова збірка «Ліра та її мотиви» (видавець Савчук О. О., 2012). Видання містить унікальний лірницький репертуар із Київщини початку ХХ ст. та матеріали про життя і творчість відомого фольклориста Порфирія Даниловича Демуцького.