Враження про XIV Львівський міжнародний бібліотечний форум

18–21 вересня відбувся XIV Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін». Щиро дякуємо Українській бібліотечній асоціації за можливість нашій колежанці, завідувачці відділу мистецтв Наталі Ребяковій, взяти участь у цьому зібранні. Своїми враженнями про досвід українських та зарубіжних колег, обговорення вкрай важливих тем в житті бібліотечної спільноти пані Наталя поділилася зі своїми колегами.

Ключовий спікер першого дня Андрій Дахній, доктор філософських наук, завідувач кафедри історії філософії Львівського національного університету імені Івана Франка, присвятив свою доповідь «Homo legens у цифровому світі: надії та тривоги» трансформації читання та засвоєнню знань у сучасному світі.

 

 

Важливою подією став круглий стіл на тему «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти». Модерували захід Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація, та Ярослава Сошинська, виконавча директорка ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Із поточними результатами проєкту «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти» учасників ознайомила Ярослава Сошинська. Також учасники обговорення ділилися досвідом, аналізували діяльність Хабів цифрової освіти, роботу регіональних тренінгових центрів тощо. Оксана Бруй висвітлила тему «Цифрограм для бібліотекарів».

Онлайн-лекція Річарда Овендена, керівника Відділу садів, бібліотек і музеїв Бодліанської бібліотеки Оксфордського університету, «Знання під загрозою: Бібліотеки та архіви як захисники демократії» продемонструвала віхи історичного розвитку бібліотек та водночас їх руйнування, знищення знань, спалення книг. На переконання Річарда Овендена, сьогодні змінюється розуміння функції та місії бібліотеки, адже в часи війни українські бібліотеки стали укриттями для багатьох людей і дуже важливо розповідати світу реальні історії бібліотек та бібліотекарів. Він також засвідчив свою повагу й захоплення самовідданою роботою українських бібліотекарів.

 

 

Круглий стіл «Розуміння рівності: вийти за межі» було присвячено питанню безбар’єрністі та питанням організації безперешкодного доступу до бібліотек для кожної людини.

В онлайн-форматі відбулась інтелектуальна зустріч-діалог «Гібридна війна: інформаційний вимір» за участі історика Володимира В’ятровича, члена Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України, очільника Українського інституту національної пам’яті (2014–2019), та журналіста, публіциста, письменника Віталія Портнікова. Спікери зосередили увагу на інформаційному вимірі війни, культурній дипломатії, особливостях української ментальності, проблемі національної ідентичності.

Спікер зустрічі «Як історія працює на перемогу» Вахтанг Кіпіані, український журналіст, публіцист, історик, головний редактор інтернет-видання «Історична Правда», розмірковував про те, як героїка минулого стала символом наших днів, із чого народжується готовність бути воїном, як знання історії допомагає боротися та чинити опір ворогу.

Про бібліотечне лідерство у викликах війни та вічні загальнолюдські цінності розмовляли спікерки Оксана Бруй та Ярослава Сошинська. Про реформи, зреалізовані проєкти, плани на майбутнє, нові завдання в новій реальності, усвідомлення сучасних потреб, здатність перетворити виклики на можливості та формування бібліотеки як опори для спільноти, громади, суспільства, щоб подолати виклики війни.

Останній день було присвячено знайомству з цікавими бібліотеками міста: Львівські бібліомандри для гостей Форуму провів Василь Кметь, директор Львівської муніципальної бібліотеки.