Крамар, В. В. Копіювата : зберегти від забуття : історико-краєзнавчі нариси / Віктор Крамар. – Вид. 2-ге, випр. та доповн. – Луцьк : ПП Іванюк В. П., 2018. – 580 с.


Зародки життя і становлення с. Копіювата Монастирищенського району, етапи боротьби його працьвитих, мудрих людей за кращу долю, за громадянське й національне утвердження, їх бойові і трудові звитяги, тривоги і радощі – все це лягло в основу книги історико-краєзнавчих нарисів Віктора Крамара.

Як і кожне українське село, Копіювата пройшла через війни, революції, голодомори, колективізацію, Чорнобильську катастрофу і сьогоднішню війну зі споконвічним ворогом України – імперською Росією.

За все заплачено найвищою ціною – життям простих людей. Автор повернув їх імена внукам і правнукам, щоб уже ніколи їх не забули. Всього через сторінки книги пройшли імена понад 2 тисяч копіюватців, які народились або проживали та працювали в селі у XVIII – ХХІ століттях чи живуть і трудяться нині.

Автору книжки хотілося, щоб молоде покоління знало те, про що старше покоління не говорило, або говорило пошепки: щонайменше 800 жителів села загинуло від голодомору 1931–1933 рр., біля 40- сімей було розкуркулено і вислано до Сибіру, понад 10 односельців репресовано у 1937–1938 рр. Більше 300 копіюватців воювали на фронтах війни 1941–1945 рр., з них 130 загинули. Жертвами війни стали більше 30 мирних жителів села. Понад 200 односельчан було насильно вивезено на примусові каторжні роботи до Німеччини.

Усе сплелося сьогодні історичній долі села в один вінок: захоплення і краса, радість буття і соціальна драма, смуток від того, як сьогодні воно руйнується і занепадає.

Книга адресована широкому загалу читачів і, насамперед, нинішньому і прийдешнім поколінням односельців автора.